Strona Główna XIII ŁDH

linia1.JPG (2163 bytes)

Strona nawigacyjna

Historia Drużyny

Bohater Drużyny

Struktura Drużyny

Nasze obozy

Kontakty, adresy ...

Linki

Nasi Sponsorzy

linia1.JPG (2163 bytes)

Poczta

stalowa@stalowa.pl

Przedstawicielstwo Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich na Chorągiew Łódzką

Drużyny Przedstawicielstwa Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich sadzą "Grunwaldzki Las" w Będzelinie k/Koluszek - 

3 kwietnia 2004

Drzewko Stalowej Trzynastki n/z ćwik Muniek, pwd. Dominik Wyskwar H.O., pwd. Skunksik H.O., hm. Wiesiu Tomaszewski H.R. foto phm. Pantera H.R.

 

W sadzeniu uczestniczyli przedstawiciele drużyn:

7 ŁDH - rska Wataha; 11 ŁDH - rska im. Jadwigi Falkowskiej; 16 ŁDH - rska im. Kazimierza Pułaskiego; 63 ŁDH - rzy im. Zygmunta Sierakowskiego; 71 ŁDH - rek; 124 ŁDH - rzy im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego; 124 ŁDH - rska "Płomienie"; Stalowej Trzynastki,

foto pwd. Skunksik H.O.

relacja fotograficzna zapraszamy

     I bardzo proszę, rozochoceni biwakiem w Byszewie poszliśmy „za ciosem” i znów doszło do wspólnego działania drużyn naszego Przedstawicielstwa Wspólnoty Grunwaldzkiej. Tym razem w polu działania było wspólne posadzenie „Grunwaldzkiego lasu”. Dzięki dh. Dominikowi udało się załatwić autokar – i pojechaliśmy.

     Terenem działania okazały się dwa miejsca: pierwsze Szkoła Podstawowa w Będzelinie , gdzie posadziliśmy przywiezione ze sobą drzewka Sosenek, Kaliny i Grunwaldzkiego Dębu. Pani Dyrektor zaskoczona, że materiał nasadzeniowy przywieźliśmy ze sobą, dołożyła jeszcze sadzonki Modrzewia – i posadziliśmy to wszystko! 

     Po solidnie wykonanej pracy – niespodzianka. Przychodzi Pan, który zaczyna opowiadać o specjalnych jakiś drzewach, które pochodzą z Australii. Tajemnicą tych drzew jest to, że kwitną wtedy kiedy nasze rodzime drzewa już dawno nie kwitną. Natychmiast przyszło nam do głowy pytanie – po co? A pan odpowiada! Na tych drzewach bardzo chętnie zbierają nektar nasze pszczółki, produkując miód. Po tej prelekcji wsiadamy w autokar i jedziemy do Kaletmika, gdzie czeka na nas Pan leśniczy – tu krótka odprawa instruktażowa, i zaczynamy nasadzać te właśnie wcześniej opisane drzewa. Nie było ich co prawda dużo, ale za to bardzo egzotyczne. Skrzętnie spisaliśmy ich nazwy:

·        Amorfa Krzewiasta

·        Ajlant Gruczałkowaty

·        Klon Tatarski

·        Korkowiec Amurski

·        Panczelina Trójlistkowa

 

Cóż za egzotyczne nazwy!

     Po wsadzeniu wszystkich sadzonek napisaliśmy list o dokonaniu zasadzenia drzewek i włożyliśmy do butelki. Potem zakopaliśmy w zaznaczonym miejscu. Odkopiemy butelkę za 10 lat! Dalej wsiadamy do autokaru i jedziemy do drugiego lasu.

     Przygotowani na poważne nasadzenia, zostajemy zaskoczeni! Nie będziemy niczego więcej sadzić, ale zostajemy zaznajomieni o specyfice lasu w którym jesteśmy. Pan leśniczy oznajmia, że jest to „Leśna Ścieżka Edukacyjna”. Rzeczywiście, na skraju lasu zatrzymujemy się przed pierwszą tablicą na której widnieje napis: PRZYSTANEK  I  - EKOTON.  Pan leśniczy tłumaczy co  to jest Ekoton. A to nic innego jak ściana lasu, której zadaniem jest zatrzymywanie wiatrów i niedopuszczanie do przesychania gleby a tym samym utrzymywanie wilgotności w lesie.

     Idziemy dalej ścieżką edukacyjną przechodząc obok zwałowiska wyciętych drzew. Tu pobieramy wiedzę o sposobach ścinki, znakowaniu drewna i sposobów sprzedaży. Dochodzimy do PRZYSTANKU  II  - ODDZIAŁ  LEŚNY. Tu dowiadujemy się, że jest to część lasu w kształcie prostokąta o powierzchni 25 h., posiada on numer zapisany na słupkach umieszczanych na skrajach lasu, a pomagać ma leśnikom w orientacji w lesie. Numery te naniesione są na mapy.

     Idziemy dalej. Dochodzimy do PRZYSTANKU  III ODNAWIANIE NATURALNE. Tu leśniczy tłumaczy, że dojrzałe drzewa produkują nasiona, gdzie pod ich osłoną wyrastają młode, a dzięki pielęgnacji i przecinkach będzie kiedyś piękny dorodny las.

     Następny PRZYSTANEK  IV – DRZEWA  DOBOROWE. Są one wybierane w celu pozyskiwania nasion do produkcji sadzonek. Dominują wysokością, grubością, mają kształtną koronę. Wiek takich drzew to minimum 110 lat. Przyglądamy się tym sosną z podziwem. Pan leśniczy informuje nas, że na ich terenie wytypowano tylko 3 sztuki takich drzew. Oznakowane są żółtym pasem namalowanym na pniu i posiadają numer. Szyszki pozyskuje się wspinając na drzewo. Robią to wyspecjalizowani pracownicy – po przeszkoleniu alpinistycznym.

     Przechodzimy dalej do następnej stacji. Ten PRZYSTANEK  V – to DRZEWOSTAN  DWUPIĘTROWY. Rosną na nim dwa piętra drzew. Górne – dorosłe drzewa tworzące okap lasu. Dolne -  znajdują się na wysokości 2/3 wysokości i znoszą zacienienie.

     Ostatnim przystankiem jest PRZYSTANEK VI – SZKÓŁKA

     Szkółka leśna to wydzielone miejsce przeznaczone do produkcji sadzonek drzew i krzewów leśnych. Wyposażone jest w nawadnianie. Częścią szkółki jest również miejsce pod namiotami foliowymi.

     My zrewanżowaliśmy się pocztówką Wspólnoty z dedykacją wiersza napisanego przez dh. Wiesława z 16 ŁDH „PUŁASZCZACY” oraz Kartą do Kroniki Nadleśnictwa. Podziękowaliśmy pięknie za niecodzienną wycieczkę i pojechaliśmy do Szkoły w Będzelinie.

     Rocznie z materiału szkółkarskiego dokonywane jest nasadzanie około 140 h.

     Na koniec Pan leśniczy na pamiątkę wspólnego spotkania obdarował wszystkich uczestników  długopisami wykonanymi z leszczyny.

Wiersz dla Pana Leśniczego p.t.

   „Nasz Grunwaldzki Las”

Dawniej w XV wieku połowie

W lasach bywali wojowie.

A dzisiaj, powiem Wam szczerze

Po lasach chodzą harcerze.

Ale przyszedł taki czas, że zanim do niego wejdą,

Muszą posadzić ten las.

     W Będzelinie wysiadamy z autokaru, a tu już z daleka czujemy w nozdrzach woń palącego się gdzieś ogniska. Podchodzi do nas Pani Dyrektor i zaprasza na ognisko z kiełbaskami. Są przygotowane patyki, stoi herbata, jest chleb. Po wspaniałej ścieżce edukacyjnej ( około 7 km ), wszyscy rzucili się do kiełbasek.

     Po konsumpcji zaprosiliśmy do wspólnej zabawy dzieci ze Szkoły w Będzelinie .

     Po kilku zabawach, przyszedł niestety czas odjazdu. Jeszcze tylko Uroczysty Apel, wręczenie Pani dyrektor Karty do Kroniki Szkolnej, wręczenie Pocztówki z wierszem i Krzyża Harcerskiego z wosku. ( taka świeczka ) , którą mają zapalić w Szkole na pamiątkę wspólnego spotkania. Trzeba się żegnać! Tak fantastycznie przyjęci postanowiliśmy: Na pewno tutaj wrócimy!  D Z I Ę K U J E M Y !

 

 

linia2.JPG (1439 bytes)

Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich

PTSM Koło nr 51

Towarzystwo Przyjaźni Polsko - Węgierskiej

Bohater Drużyny