Strona Główna XIII ŁDH

linia1.JPG (2163 bytes)

Strona nawigacyjna

Historia Drużyny

Bohater Drużyny

strz_l.JPG (3118 bytes)Grunwaldstrz_p.JPG (3114 bytes)

Struktura Drużyny

Nasze obozy

Kontakty, adresy

Linki

Nasi Sponsorzy

linia1.JPG (2163 bytes)

poczta do drużyny

stalowa@stalowa.pl

Przedstawicielstwo Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich na Chorągiew Łódzką

Strona Przedstawicielstwa Łódzkiego

 
 

Przedstawiciel na Chorągiew Łódzką
Ogólnopolskiego Ruchu Programowo-Metodycznego
"WSPÓLNOTA DRUŻYN GRUNWALDZKICH"
(trzynastokrotnej !!!)
DRUŻYNY GRUNWALDZKIEJ ZHP
 

"...W czasie uroczystego Apelu Zlotowego na polu bitwy, 22 Lipca 1988 r. Naczelnik ZHP ogłosił, że od tego dnia, w każdą rocznicę Grunwaldzkiego Zwycięstwa, będą rozsyłane do wszystkich harcerzy, harcerzy starszych i instruktorów ,,Grunwaldzkie Wici'' a harcerskie drużyny będą współzawodniczyć o Tytuł Drużyny Grunwaldzkiej. Po trzech latach ilość drużyn zdobywających tytuł Drużyny Grunwaldzkiej spadła z 707 w 1988 r, do 17 w 1991 r. W tej sytuacji Komendant Chorągwi, zwołał w dniu 12 maja 1991 r. I Sejmik Rad Drużyn Grunwaldzkich w ośrodku harcerskim ,,Bryza'' w Olsztynie. W obradach wzięła udział m. innymi Rada Stalowej Trzynastki z Łodzi. W czasie obrad z inicjatywy dh. hm. Barbary Bogdańskiej - Pawłowskiej i dh. phm. Anny Kempisty, zainicjowano działania ruchu programowo - metodycznego, skupiającego drużyny zainteresowane tematyką grunwaldzką, pod nazwą ,,Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich''. Od samego początku tj. 1988 roku przez kolejnych 12 lat, tytuł ,,Drużyny Grunwaldzkiej'' potwierdziła m.in. XIII Łódzka Drużyna Harcerzy ,,Stalowa Trzynastka '' im. gen. Józefa Bema w Łodzi. Jej działania doprowadziły do powstania w dniu 13. maja 1995 roku Przedstawicielstwa Drużyn Grunwaldzkich na Chorągiew Łódzką, którego przewodnictwo powierzyła Drużynie..." Zeszyt Programowo - Metodyczny WDG nr 8.

Przykładając ogromną wagę do spraw kształtowania osobowości, pracy nad sobą i samokontroli zawartych w Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim staramy się realizować również inne założenia, których cele są z nimi zbieżne. Pomocą są nam wymagania Odznaki Grunwaldzkiej oraz Znaczka Zawiszy i zuchowej sprawności Rycerz Zawisza Czarny. W realizacji tych zadań pomaga nam Ruch Programowo Metodyczny “Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich”, której jesteśmy współzałożycielami. Po wielu przedsięwzięciach programowych GK ZHP przez pewien czas był to jedyny w Polsce Ruch Programowo - Metodyczny zrzeszający ponad sto Drużyn z terenu wszystkich chorągwi. Odznakę Grunwaldzką zdobywamy nieprzerwanie od samego początku ustanowienia tego tytułu. Oznacza to, że w lipcu 2000 roku Drużyna będzie się ubiegać o nadanie przez Naczelnika ZHP honorowego tytułu Drużyna Grunwaldzka po raz 13. Ruch “Grunwaldzki” to nie tylko drużyny ZHP, ale są wśród nas drużyny ZHR i ZHP po za granicami kraju.

Wszystkich nas zgromadzonych we Wspólnocie mobilizuje Druhna Przewodnicząca Ruchu harcmistrzyni Barbara Bogdańska - Pawłowska (w życiu codziennym związku v-ce przewodnicząca Centralnej Komisji Rewizyjnej). Pomaga nam rozwiązywać trudne problemy wynikające z pracy drużyn, żywo interesuje się całością podejmowanych zadań przez podległe jej jednostki. Stanowi dla nas swoistą ostoję, jednocześnie stawiając przed nami zadania na wysokim poziomie. Życzliwość Druhny Basi, okazywana pomoc i duże wymagania, powodują, że wszyscy traktujemy Ją jak harcerską Matkę Drużyn.

 

  13 maja 1995 roku Sejmik Drużynowych Wspólnoty powierzył nam funkcję PRZEDSTAWICIELA na teren chorągwi przedstawicieli Drużyn Grunwaldzkich w środkowopolskich. 2 i 3 marca 1996 nasza Drużyna gościła siedzibie w Łódzkiej i codzienną służbę. W Łodzi. Przedstawicielstwo łączy 12 Drużyn z terenu Chorągwi Małopolskiej. Drużyna stara się łączyć zadania grunwaldzkie i kolejnych latach nasze zadania polegały na popularyzowaniu idei grunwaldzkiej, postępowaniu opartym na rycerskich wzorcach. Mamy też szczęście łączyć szereg elementów pracy w drużynie np.: drugą ojczyzną generała Józefa Bema i Rycerza Zawiszy Czarnego były Węgry, związki z kulturą turecką “tysiącletnich dębów królewskich”, to jednoczą również tych dwóch wielkich bohaterów. Sadzenie ekologiczna. Związki harcerstwa z tradycjami rycerskimi są tak przecież służba silne, że nie trzeba ich tu przytaczać. Przejęte nazewnictwo tj. “hufiec, Szare Szeregi i chorągiew, drużyna przypominają nam o chwale Oręża Polskiego. najmłodsza “na dziś, jutro i gałąź “ZAWISZACY” oraz program organizacyjny, czyli służba pojutrze" są nadal aktualne i stanowią swoisty drogowskaz naszych działań.
   
 

Rada Wspólnoty 11.05.2002 Olsztyn

 

linia2.JPG (1439 bytes)

Grunwald w historii

 

 

 

 

Zlot Grunwaldzki 1999

linia1.JPG (2163 bytes)

Strona Przedstawiciela WDG

Strona Przedstawiciela WDG

linia1.JPG (2163 bytes)

Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich

Strona WDG

linia1.JPG (2163 bytes)

PTSM Koło nr 51

Towarzystwo Przyjaźni Polsko - Węgierskiej

Bohater Drużyny

 
CZUWAJ!

Polecamy przeglądanie serwisu przy ustawieniach ekranu 800/600 i 65 tys. kolorów lub więcej. Proponujemy również przeglądarkę MS IE 4 lub Netscape Communicator 4 lub wyższe.